,

Podsumowanie działalności Koła „ItaliAMO” w 2013/14 i wybór nowego zarządu

Drodzy Państwo, studentki i studenci italianistyki z translatoryką!

Chciałbym tą drogą raz jeszcze pogratulować i podziękować Kołu Naukowemu „ItaliAMO” za cały rok tak aktywnej działalności. Dziękuję i gratuluję w szczególności zarządowi i członkom koła, ale także wszystkim innym, którzy okazjonalnie wspierali lub uczestniczyli w przedsięwzięciach koła.

Z dumą przypomnę o kilku tegorocznych osiągnięciach „ItaliAMO”:

- 5 numerów gazety „ItaliAMO”, w tym numer specjalny „EuroItaliAMO”

- 5 spotkań w ramach działalności UŁ dla Dzieci z cyklem zajęć pt. „Mamma mia! Zielona pietruszka”

- 4 spotkania w ramach cyklu „Dzieci jedzą włoszczyznę” w szkole podst. nr 22 w Płocku

- kilka spotkań warsztatowych (stow. Nibylandia, Twister…)

- udział w takich wydarzeniach jak Festiwal Nauki…, Dni Europejskie…

- cykliczne spotkania sekcji naukowej, kulturalnej i językowej.

Wielu osobom należy dziękować z imienia i nazwiska a pięknie to uczyniła pani Justyna Orlik na poniedziałkowym walnym zebraniu podsumowującym działalność koła w 2013/2014. Tu takie podziękowania przekażę wszystkim wówczas wymienionym przez panią Justynę, dziękując jej samej za kierowanie kołem w ostatniej kadencji, podobnie pani vice-przewodniczącej, Aleksandrze Sowińskiej, jak ktoś słusznie zauważył, „spirytus movens” koła, oraz Katarzynie Kowalik – dotychczasowemu sekretarzowi koła.

W czasie zebrania odbyły się wybory zarządu na następną kadencję. Dotychczasowy zarząd otrzymał zasłużony kredyt zaufania, wybierając ponownie na przewodniczącą koła panią Justynę Orlik (III rok it.), na vice-przewodniczącą panią Aleksandrę Sowińską (III rok it.), na sekretarza pana Krzysztofa Dębowskiego (I rok), podkreślając tym ciągłość dotychczasowej działalności i wyjście do roczników „młodszych”, które już za chwilę będą przecież „starsze”… Myślenie o ciągłości i przekazywaniu doświadczeń jest jak najbardziej słuszne.

Na najbliższy czas, a przede wszystkim rok 2014/15 koło przewiduje m.in. dokończenie „misji” translatorskiej związanej z „Seksmisją” [dla niewtajemniczonych - tłumaczenie na włoski kultowej "królowej" polskiej komedii :-) ]; zgłoszenie warsztatów do UŁDD; zamieszczenie informacji o działalności koła na stronie Młodzi w Łodzi; wydawanie kolejnych numerów „ItaliAMO”; współpracę z XXI LO w Łodzi; wykłady zapraszanych gości, np. praktykujących tłumaczy j. włoskiego i in.

Jeszcze tego roku, 30.06.2014, koło zorganizuje sesję naukową pt. „Translatoryka i translacje: wyzwania, doświadczenia, efekty” (informacja szczegółowa na naszej stronie: http://italianistyka.uni.lodz.pl/archives/1748 ).

W trakcie poniedziałkowego zebrania podkreślona też została deklaracja zaangażowania koła w wydarzenie związane z nadaniem tytułu dr.hc. UŁ Profesorowi Umbertowi Eco i Jego obecnością w Łodzi 24 maja 2015 r.

Koło wyraziło także gotowość współpracy z innymi kołami na Wydziale Filologicznym, m.in. Kołem Filmoznawczym przy Instytucie Kultury Współczesnej.

Gratuluję raz jeszcze Wszystkim i życzę wielu sukcesów w nadchodzącym czasie!

prof. Artur Gałkowski

opiekun naukowy Studenckiego Koła Italianistów UŁ „ItaliAMO”